OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Technika

 

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pletenie týchto náramkov je ťažké a obtiažne.  Zo začiatku budete možno robiť chyby (ako každý) ale ak vydržíte, osvojíte si techniku a budete mať svoje náramky hotové behom 1-2 hodín.

Všetky vzory uzlíkov sú tvorené iba z 4 druhov uzlíkov. Stačí sa naučiť iba tieto 4 a viete urobiť na náramok absolútne všetko:

Jednotlivé rady uzlíkov majú vždy sklon smerom dolu (samozrejme až na výnimky – niektoré druhy písmeniek).  Smer viazania je vždy sprava alebo zľava dolu. Nikdy sa nevraciame bavlnkou naspať hore.

 

Každý uzlík sa skladá presne z dvoch bavlniek (až na výnimky: pri špeciálnom viazaní náramkov na viacej spodných nití).
Jedna bavlnka slúži ako (hlavná) pracovná a jedna ako spodná (vedľajšia niť). Hlavná niť je tá, s ktorou robíme uzlík a ktorá je vidieť – tvorí vzor. Hlavnou bavlnkou robíme uzlík na spodnú bavlnku. Spodná bavlnka by nemala byť vo vzorku vôbec vidieť – je uzlíkom krytá.
Behom pletenia náramku sa stále mení pozícia hlavných a vedľajších nití – bavlnka slúžila ako spodná niť a ďalší uzlík robíme práve ňou.

Každý uzlík v náramku je vlastne jeden dvojuzlík – to platí u náramkov priateľstva stále, prosto jeden uzlík znamená dvojuzlík – keby ste robili iba jeden uzlík, nite by sa neutiahli. Jeden uzlík sa pri náramkoch priateľstva nikdy nerobí, vždy dva!

Najťažšie je asi urobiť prvé 3 riadky, pretože uzlíky sa nemajú ešte o čo zachytiť (o predchádzajúce rady uzlíkov).
Na začiatku všetky bavlnky s ktorými ideme robiť spolu zauzlíme a  prichytíme svorkou o nejakú podložku.


 




Uzlíky viazané vpravo

   

1.  Toto sú uzlíky viazané vpravo. Hlavná niť je na začiatku náramku na ľavej strane a uzlíky viažeme smerom doprava. Modrá je hlavná niť a robíme ňou uzlík na šedej niti.

2.  Hlavnú niť chytíme do pravej ruky. Vedľajšiu niť chytíme do ľavej ruky a napneme!

3.  Hlavnú niť preložíme cez vedľajšiu zľava doprava, podvliekneme a vzniknutú slučku pritiahneme.   

4.  Uzlík utiahneme – to znamená, že ho posunieme nahor. Hlavná niť musí viesť kolmo k vedľajšej. Tým pádom bude mať uzlík farbu len hlavnej nite tak ako to má byť a vo vzore nebudú chyby.

   

5.  Druhú slučku urobíme rovnako ako prvú a pevne! Prisunieme k prvému uzlíku. Hlavná niť musí byť zasa kolmo uťahovaná na vedľajšiu niť!

6.  Takto máme hotový jeden uzlík. Musí mať farbu pracovnej nite a niť leží napravo od vedľajšej nite – na druhej strane než bola na začiatku.

7.  Posledný obrázok je detail urobeného uzla vpravo.

8.  Predstavte si, že nasledujú ďalšie vedľajšie nite a rovnakou technikou sa takto robí celá rada prúžkovaných náramkov.

9.  Keď sa dostanete na poslednú niť na konci riadka, urobte na nej uzlík a začnite znova od začiatku riadka ďalšou niťou v poradí.

10. Takto robíte celý náramok až kým nebude dostatočne dlhý na vaše zápästie 
J


 


Uzlíky viazané vľavo

   

 

1.  Toto sú uzlíky viazané vľavo. Musíte sa naučiť uzlíky viazať z oboch strán, aby sme mohli robiť šípkové náramky .
2.  Pravou rukou držíme hlavnú niť a ľavou vedľajšiu. Vedľajšia niť musí byť zas napätá.
3.  Hlavnú niť preložíme cez vedľajšiu sprava doľava cez vedľajšiu niť. Cez vniknutú slučku niť prevlečieme a kolmo na vedľajšiu niť uzlík utiahneme a posunieme uzlík nahor.

   

4.  Druhú slučku urobíme rovnako a pritiahneme ju k prvej. Hlavná niť teda leží na druhej strane než na začiatku  - naľavo od vedľajšej nite.


 


Spätné uzlíky viazané vpravo

   

1.  Spätné uzlíky sa tiež nazývajú striedavé, pretože prvý uzlík sa viaže na jednu stranu a druhý na druhú. Znamená to, že hlavná niť leží na začiatku pletenia náramku na jednej strane, ale tiež na tej istej strane skončí po uviazaní celého dvojuzlíka.

2.  Každý spätný uzlík sa teda skladá z jedného ľavého a jedného pravého uzlíka, a tým dohromady tvorí požadovaný dvojuzlík.

3.  Modrá niť je hlavná a leží vpravo. Urobíme teda najprv jednu slučku vľavo, rovnako ako polovičku základného uzla vľavo.

   

4.  Potom urobíme slučku vpravo. Takto nám vznikne uzlík viazaný vpravo. Hlavná niť opäť leží na rovnakej strane ako na začiatku – napravo. Je to veľmi jednoduché. Len kombinácia dvoch predtým uvedených základných uzlíkov.

5.  U všetkých uzlíkov je vždy dôležité dodržiavať základné pravidlá: poriadne uzlíky uťahovať a viesť hlavnú niť kolmo na vedľajšiu, aby nám spodné (vedľajšie) nite neprekukovali.

 



Spätný uzlík viazaný vľavo

   

1.  Modrou niťou urobíme na šedú niť najprv jeden uzlík viazaná vpravo. Hlavná modrá niť sa nám presunie doprava za šedú niť.

   

2.  Potom urobíme druhý uzlík viazaný vpravo a hlavná niť ostane ležať tam, kde na začiatku – teda vľavo. Spätný uzlík viazaný vľavo je hotový.

V oboch prípadoch spätných uzlíkov pokračujete vedľajšou (na obrázku šedou) niťou.