OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Normálny/Prúžkovaný

Táto stránka je určená pre absolútneho začiatočníka, ktorý ešte žiaden náramok nerobil. Pri pletení týchto náramkov treba trocha trpezlivosti, preto by mal začiatočník začať jednoduchým prúžkovaným náramk. V sekcii Technika ste si prečítali, že existujú dva druhy uzlíkov, rep. štyri. Na techniku sa pozrite ešte predtým, než začnete pliesť svoj prvý náramok. Najlepším začiatkom je teda urobiť niekoľko prúžkovaných náramkov na obe strany a precvičiť si tak uzlíky viazané vľavo aj vpravo.

Pri viazaní náramkov si musíme pamätať niekoľko základných pravidiel:

  • Každý uzlík v náramku sa skladá z dvoch uzlíkov, je to teda vlastne dvojuzlík
  • Každým uzlík sa skladá z dvoch bavlniek, hlavná bavlnka sa viaže okolo spodnej nite
  • Náramky sa vždy viažu smerom dolu, majú šikmý sklon dolu.
  • Uzlíky treba čo najviac priťahovať, čo najpevnejšie.

Prvý náramok by mal byť teda určite prúžkovaný. Môžete skúsiť náramok z napr. 6 alebo 8 bavlniek. Tento návod je na náramok z 8 bavlniek.
Samozrejme môžete použiť ľubovoľný počet bavlniek. Náramky sa dajú urobiť aj len z dvoch bavlniek. Z jednej bavlnky sa náramok urobiť nedá :)

  1. Od každej bavlnky si odstrihnete jednu niť. Mala by mať približne dĺžku jeden meter. Keď neskôr budete robiť hrubšie a silnejšie náramky s rôznymi vzormi, budete potrebovať aj dlhšie. 
    Dávajte pozor na dĺžku nití a radšej odstrihnite dlhší kus.
    Bavlnky zviažte do uzlíka, do uzlíka pichnite zicherku a pripevnite k nejakej podložke (vankúš, nohavica). Nad uzlíkom nechajte asi 10 cm na vrkôčik. Bavlnky zoraďte podľa toho, ako chcete aby farby išli za sebou.
  2. Prvá niť v poradí je žltá, takže žltá bavlnka bude pre tento prúžok nití pracovná a ostatné budú spodné. Pracovná niť vždy prekrýva nite spodnej vrstvy. Začneme teda prvým uzlíkom smerom vpravo. Žltá niť je vľavo preto začíname uzlíkom vpravo. Uzlík vpravo urobíme takto: Žltú niť vezmeme do pravej ruky. Vedľajšiu oranžovú niť vezmeme do ľavej ruky a napneme. Žltú bavlnku preložíme cez vedľajšiu zľava doprava, podvliekneme a vzniknutú slučku pritiahneme. Uzlík utiahneme - to znamená že ho posunieme hore. Hlavná niť musí viesť kolmo k vedľajšej. Druhú slučku urobíme ako prvú a prisunieme k prvému uzlíku.
  3. Náramky priateľstva majú vždy určitý sklon smerom dolu. Náramky sa vždy viažu smerom šikmo dolu - doprava alebo doľava, ale nikdy nie späť hore. Tento sklon musíte vytvoriť už prvou radou. Takže pri viazaní uzlíkov vpravo je sklon smerom vpravo.
    Pokiaľ by ste robili uzlíky smerom vľavo, tak je sklon na druhú stranu a začína sa na druhej strane - teda napravo. Hlavnou niťou by vtedy bola čierna.
  4. Všimnite si, že hlavná niť vždy po každom uzlíku mení pozíciu. Na predchádzajúcom obrázku bola pred fialovou niťou, teraz je za ňou.
  5. Hlavnou niťou urobíme uzlíky na všetky spodné nite.
  6. Takto vypadá hotový celý prúžok. Žltou bavlnkov sme urobili uzlíky na všetky ostatné bavlnky, ktoré slúžili ako spodné nite. Žltá bavlnka skončila na poslednom mieste a ďalej bude slúžiť ako spodná bavlnka.
  7. Na ďalší prúžok sa hlavnou niťou stáva oranžová. Začneme úplne rovnako ako so žltou bavlnkou. V tomto náramku robíme stále uzlíky vpravo.
  8. Dokončíme oranžovú radu a ďalší prúžok bude červený.
  9. Takto vypadá prvých osem riadkov. Vystriedali sme všety bavlnky a ďalší prúžok bude opäť žltou bavlnkov.
  10. Jednotlivé prúžky opakujeme až do vtedy, kým neni náramok dostatočne dlhý (môj postreh - priemerné zápästie asi tak 56 riadkov). Potom na konci urobíme uzlík a obyčajný vrkôčik. Odstrihneme koniec nití a urobíme na konci vrkôčikov uzlíky. 
  11. Prvá rada je pre začiatočníkov dosť obtiažna. Najlepšie je, keď vám náramok niekto začne alebo môžete použiť rôzne pomôcky, ktoré vám poslúžia ako vodítko:
    Úplne ideálna je kuchynská svorka, podľa ktorej urobíte prvé riadky presne a krásne rovno:
  12. Toto vám tiež pomôže udržať správny smer bavlniek a pritom jednotlivé uzlíky poriadne uťahovať...